Estetik Burun Ameliyatı

Yüzdeki ana yapıyı meydana getiren organların tümünün yüz anotomisi üzerinde önemli etkisi vardır. Fakat burun hepsi burun estetiği arasında özel bir yeri vardır. Yüzün tam ortasında bulunan burun en belirgin olanıdır. Burun anotomisi yüz estetiği bakımından da önemlidir. Ayrıca estetik operasyonlar sonrasında ciddi biçimde sonuçlanması önemlidir.

Rinoplasti ameliyatı için yaş sınırı 15 civarındadır ancak Türkiye’de kızlarda 17 iken erkeklerde ise 18 dir. Bu yaşlardan sonra ameliyata engel birşey yoktur. İlerleyen yaşlarda ise burun ucunda sarkmalar meydana gelebilir. Diğer yandan ise burun estetiği amacı plastik cerrahiye gelenlerde ortak sorunlarda bulunuyor. Bu sorunlar ise :

• Burnunuzun önden görüntüsünün çok geniş olup yüz oranları için çok büyük görünmesi
• Burunda karşıdan bakıldığında eğrilik mevcut olması
• Burnunuzun yandan görüntüsünde burun sırtında kemer ya da çöküntü varlığı
• Burun ucunun sarkık olması
• Burun ucunun fazla kalkık olması
• Burunun genel olarak aşırı kısa gözükmesi
• Burunun genel olarak aşırı uzun gözükmesi
• Burun ucunun kalın ve geniş olması
• Burun kemiklerinin önden çok geniş gözükmesi
• Burun deliklerinin geniş ve yayvan olması
• Önceki bir Deviasyon Operasyonu sonrası burun sırtında çökme meydana gelmesi gibi sıralanabilir.

Burun Estetigi Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Estetik burun ameliyatı, burun şeklini, görünümünü düzeltmeye yarayan aynı zamanda da nefes alma sorunlarını ortadan kaldıran ve ülkemizde en fazla yapılan ameliyatlardandır.
Burun şekli, kıkırdak yapısı, kemiklerin durumu, alın burun arasındaki açı, burun dudak arasındaki açı her hastada birbirinden farklı olduğu için, yapılacak burun estetiği ameliyatıda her hastaya özgü yapılmalıdır.
Günümüzde eskisi gibi birbirine benzeyen burunlar yerine, doğal, yüze yakışır, estetik ameliyat olduğu çok belli olmayan, doğal burun ameliyatları tercih edilmektedir.

Burun Ameliyatında İlk Görüşme


Burun ameliyatı için ön görüşme yapmaya geldiğinizde beklentilerinizi ve isteklerinizi çok iyi bir şekilde anlatmanız gerekir. Ben hastalarıma genel olarak anlayabilecekleri şekilde yapılacak ameliyat ve sonuçlar hakkında mümkün olduğunca açıklayıcı bilgi vermeye çalışmaktayım.
Burun içi ve dışı muayenesi yapılmakta, yapılacak ameliyat hakkında planlama yapılmaktadır, burnun fotoğrafları çekilerek bilgisayarda burun tasarımı yapılarak oluşabilecek ve elde edilebilecek sonuçlar hakkında hastaya fikir vermekteyim. Elbette burada elde edlen görüntü gerçekte elde edilecek sonuç anlamına gelmemektedir, ancak hastaya fikir elde etme şansı vermektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır


Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında, hastane şartlarında yapılmaktadır. Ameliyat ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Ben kişisel tercih olarak burun ameliyatlarımı açık rinoplasti tekniğiyle gerçekleştirmekteyim.
Açık rinoplasti ameliyatlarında burun içinden ve uç kısmından yapılan kesilerle girilerek, burun ucunu oluşturan kıkırdaklar, burun üst kısmını oluşturan kıkırdaklara müdahale edilir. Burun ucu kıkırdakları istenilen şekilde görerek şekillendirilebilir, bu alanda burunun farklı yerlerinden alınan kıkırdaklar estetik ve destek amaçlı kullanılabilir.
Burun üst kısmında var olan kemer törpülenir, kemikler tekrar biraraya getirilerek burun çatısı daraltılır. Burnun ihtiyacına göre yapılması gereken müdahaleler yapılır. Yine burunun orta bölmesinde var olan eğrilikler, septum deviasyonu ya da konka hipertrofisi (burun eti) düzeltilerek nefes alma problemi de ortadan kaldırılır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı
Eskiden burun içine çok uzun tamponlar yerleştirilirdi. Buda hem hastanın ameliyat sonrası nefes almasını engellerdi hemde tamponların çıkartılması hastaları oldukça tedirgin ederdi.
Daha sonraları tampon boyutları ve şekilleri değişerek hastada oluşturduğu travma asgariye inmiştir. Ancak tamponsuz burun ameliyatı tekniğinde, burun içi karşılıklı olarak orta hat boyunca dikişlerle birbirine yaklaştırılır. Bu sayede dikişler tamponun yarattığı baskı görevini görür. Bazen ek olarak burun içinde oluşabilecek yapışıklıkları önlemek amacıyla silikon yerleştirilebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası
Burun estetiği sonrası aynı gün hastaneden çıkabilirsiniz, arzu edilirse bir gece kaldıktan sonra taburcu olabilirsiniz. Burun ameliyatından sonra sanılanın aksine burunda ağrı olmaz. Ameliyat kemik ve kıkırdağı saran zarın altından yapıldığından vede ameliyat sırasında lokal anestezi verildiğinden ağrı olmayacaktır.
Burun, göz kapakları ve yanaklarda şişlik meydana gelecektir. Göz kapakları çok hassas olduğu için bu alanda morluk olabilir. Oluşacak morluklar 1 hafta içinde tamamen geçer.
1 hafta sonra burun üstüne konulan alçı atel çıkartılır. Yani ameliyat iyileşmesi için ayırmanız gereken süre 1 haftadır. Bir hafta sonunda burun ve yanaklardaki şişlikler devam eder, bu şişliklerin kabası 15 gün sonra geçecektir. 1 ayda burun yüzünüze uyumlu hale gelecek ve 1 sene boyunca iyileşmeniz olumlu yönde devam edecektir.

Burun Estetiği ve Burun Ucu Estetiği

Burun estetiği ameliyatları kişiye özel olarak tasarlanan ve kişiye özel olarak yapılan estetik operasyonlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi yapılacak olan planlamada kişi ile birlikte onunda ameliyattan beklentilerini değerlendirerek burun tasarımı yapılmalı her iki taraf hem hasta hemde cerrah birlikte hareket etmelidirler. Burun estetiği ameliyatlarında amaç burna fonksiyonelliğini geri kazandırmak ve burnun görünümünü olması gerektiği gibi yapmaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Tıp dilinde burun estetiği ameliyatları rinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Yine tıp dilinde bilinmezlikleri en fazla ve en özel ameliyat konumunda yer alan burun estetiği operasyonları yüzün tüm estetiğini içine alan bir kavramdır.

Burun estetiği ameliyatlarında buruna şekil verilme işlemi sırasında; Burun ucu kaldırılıp indirilebilir, burun ucu inceltilip sivriltilebilir, veya tam tersi kalınlaştırılabilir, burunda sağa sola eğrilikler varsa düzeltilebilir, burun sırtı çökükse dolgunlaştırılabilir, kambursa fazlalıkları alınabilir, burun delikleri büyükse küçültülebilir, asimetri varsa düzeltilebilir…

Burun estetiği ameliyatları yanlızca buruna şekil verme amaçlı değildir. Bu estetik ameliyatlar aynı zamanda kişinin nefes problemlerine yönelik tedavilerde içerir. Burun estetiği ameliyatlarında en ideal olanı yüz ile orantılı rahat nefes alınabilen dışarıdan bakıldığında estetik olduğu belli olmayan doğal burunlar ortaya çıkartmaktır.

Burun Estetiği Ameliyatları için Uygun Olacak Hastalar

Burun estetiği ameliyatları için tek bir gerçek vardır. Bu ameliyatta hasta gerçekçi beklentiler içerisinde olacak doğal dışarıdan estetik olduğu belli olmayan yüz hatları ile orantılı bir buruna sahip olmak isteyecek.. Eskiden ünlülere benzemek isteyen, gazetelerden gördükleri burunları doktoruna gösterip buradaki gibi burnumun olmasını istiyorum diyen hastalar artık tarihe karıştı.. Bu tip hastaları ameliyat eden cerrahlarda onlarla beraber tarih oldular. Burun estetiği ameliyatlarında yeni trend ise doğal yüze uygun olan dışarıdan estetik olduğu belli olmayan son derece sade burunlar. Bu gerçekçi beklentiler içerisinde olan ve burnu ile bir takım estetik veya fonksiyonel sorunları olan her hasta bu ameliyat için uygundur diyebiliriz.

Burun Estetiği Öncesinde Muayene

Burun estetiği ameliyatı öncesinde doktorunuz tarafından yapılacak olan ameliyat planlaması aşağı yukarı burun estetiği sonuçlarınıda beirleyecektir.

Burun iç muayenesi burun içerisindeki eğri olan kemikleri, burun kıkırdaklarını
Burun dış muayenesi hastanın cildini, kemik yapısını, burun ucunun pozisyonunu vs. belirleyen burun estetiği öncesi muayene ve ameliyat planlamasıdır.

örümcek ağı estetiği | ameliyatsız yüz germe
loading